Break-even points, required sales, budget, and expenses
Brief Exercise 18-8
Meriden Company has a unit selling price of $790, variable costs per unit of $395, and fixed costs of $329,825.
Compute the break-even point in units using the mathematical equation.
Break-even point
units
Brief Exercise 18-10
Break-even point
units
Brief Exercise 18-10
For Turgo Company, variable costs are 64% of sales, and fixed costs are $186,400. Management's net income goal is $58,256.
Compute the required sales in dollars needed to achieve management's target net income of $58,256.
Required sales $
Required sales $
Brief Exercise 18-11
For Kozy Company, actual sales are $1,224,000 and break-even sales are $771,120.
Brief Exercise 19-16
Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year.
Direct materials $14,341
Direct labor $25,017
Fixed manufacturing overhead $10,240
Variable manufacturing overhead $32,370
Selling costs $20,812
Direct materials $14,341
Direct labor $25,017
Fixed manufacturing overhead $10,240
Variable manufacturing overhead $32,370
Selling costs $20,812
Exercise 19-17
Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.
Variable Cost per Unit
Direct materials $8.10
Direct labor $2.65
Variable manufacturing overhead $6.21
Variable selling and administrative expenses $4.21
Variable Cost per Unit
Direct materials $8.10
Direct labor $2.65
Variable manufacturing overhead $6.21
Variable selling and administrative expenses $4.21
Fixed Costs per Year
Fixed manufacturing overhead $254,985
Fixed selling and administrative expenses $259,308
Fixed manufacturing overhead $254,985
Fixed selling and administrative expenses $259,308
Polk Company sells the fishing lures for $27.00. During 2012, the company sold 81,000 lures and produced 95,500 lures.
Assuming the company uses variable costing, calculate Polk's manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Manufacturing cost per unit $
Manufacturing cost per unit $
Brief Exercise 21-1
For the quarter ended March 31, 2012, Maris Company accumulates the following sales data for its product, Garden-Tools: $326,600 budget; $329,100 actual.
Prepare a static budget report for the quarter.
MARIS COMPANY
Sales Budget Report
For the Quarter Ended March 31, 2012
Product Line Budget Actual Difference
Garden-Tools $
MARIS COMPANY
Sales Budget Report
For the Quarter Ended March 31, 2012
Product Line Budget Actual Difference
Garden-Tools $
Brief Exercise 21-4
Gundy Company expects to produce 1,289,880 units of Product XX in 2012. Monthly production is expected to range from 72,460 to 103,460 units. Budgeted variable manufacturing costs per unit are: direct materials $3, direct labor $7, and overhead $9. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for depreciation are $5 and for supervision are $2.
Prepare a flexible manufacturing budget for the relevant range value using 15,500 unit increments. (List variable costs before fixed costs.)
GUNDY COMPANY
Monthly Flexible Manufacturing Budget
For the Year 2012
GUNDY COMPANY
Monthly Flexible Manufacturing Budget
For the Year 2012
No comments:
Post a Comment